7 nejčastějších dotazů našich klientů

23.11.2021

Podomítkové baterie nám raději nenavrhujte. Ty se přece nedají opravit.

Tady Vás uklidníme, buďte bez obav. Jakmile se odmontuje pohledová část baterie, je možné se dostat do jejího těla a provést nutný servisní zásah včetně výměny kartuše.

Dokonce může být tato baterie i "bezpečnější" proti baterii stojánkové. Nehrozí tady prasknutí připojovacích hadiček, které jsou neustále pod tlakem vody. Odpadá i problém se "zarostlými" rohovými ventily.


Nestačil by obklad do výšky dveří? Víte, aby to tu nevypadalo jak na plovárně.

Hm, nestačil, pokud mám odpovědět stručně. Pokud rozvláčně, typickou plovárnu si vybavíme s obkladačkami 15x15cm při nejlepším a pestrostí šířky spár mezi nimi (4mm není výjimka). A takovou koupelnu Vám určitě nenavrhneme. Do moderního interiéru dnes nejčastěji používáme velké formáty obkladů, které je při precizní pokládce možné instalovat s 1mm spárou. Od takové stěny Vám stačí odstup pár metrů, aby Vám spáry zmizely z dohledu a vy jste měli před sebou opticky jednolitou stěnu. Krásné obklady s kvalitní texturou si prostor až ke stropu rozhodně zaslouží. Takže pokud není snížení horní linie obložené plochy vyloženě zdůvodněný záměr designéra nebo nebydlíte v bytě se 4m stropy, tak opakuji: "Ne, nestačil." Jinak se dočkáte efektu, kdy Vaše koupelna s 20-50cm neobloženým pásem pod stropem bude na Vás pokaždé volat: "Haloo, na mě tady šetřili!"

A proč bychom nemohli mít sprchový kout v rovině s podlahou?

Stejně jako pod sprchovou vaničku, i pod otokový žlab vložený do vydlážděné podlahy je potřeba ukrýt sifon, který svede vodu do odpadu. Obvykle potřebujeme 6-10 cm pod úrovní podlahy a určující je umístění stávajících stoupaček, které mnohdy odhalíme až při demolici původní koupelny. Pokud chcete vsadit na jistotu, vyberte si předem raději pěknou sprchovou vaničku, než se nakonec smířit se schůdkem v koupelně.

Doporučili byste nám stěrku do koupelny?

Pokud bychom měli na starosti Vaši koupelnu včetně realizace, tak přímo ve sprchovém koutě nebo kolem vany si to na triko nevezmeme. Zvlášť u novostaveb, kde si zdi ještě určitý čas sedají, by mohly vzniknout trhlinky, pod které se pak dostává voda a.. můžete rekonstruovat znova. Ovšem na ostatní stěny, které nejsou v přímém styku s vodou, bez obav. Rádi kombinujeme nástěnné stěrky s obkladem.

Stavební práce stojí opravdu tolik?

Ano, tolik stojí perfektní práce. Počítejte s tím, že někdy i tolik, kolik samotné vybavení koupelny (např. 150tis+150tis.). Bohužel koupelna má tu smůlu, že k jejímu sestavení je třeba během dvou tří týdnů zkoordinovat celý stavební tým (zedník, instalatér, topenář, elektrikář, obkladač). Pokud si tedy můžete dovolit kvalitní vybavení koupelny a zpracování návrhu odborníkem (architektem/designerem), pak vyhledejte i nejlepší firmu, která se Vám nebude podbízet jen lákavou cenou, což, mezi námi, není žádné umění. Nižší cenu Vám umí udělat každý, kdo momentálně nutně potřebuje jakoukoli práci. Ale na dobrého řemeslníka můžete čekat týdny i měsíce dopředu. Umění je prokázat své reference buď přímo v terénu nebo na profesionální fotodokumentaci realizovaných interiérů - a to nejen celkového záběru, kde se toho spoustu schová. Chtějte, prosím, vidět vše pěkně zblízka, v detailu, abyste si byli jistí, že vše bude odpovídat Vaší náročnosti. Váše vysněná koupelna si zaslouží precizní provedení. Bohužel jsme byli kolikrát svědky zfušovaných realizací. Myslete jako investor - chcete každý den mít před očima nevydařené detaily či dokonce potopu a v podstatě tak své peníze vyhodit z okna? Nebo chcete svou nemovitost výstavbou koupelny zhodnotit?

Kdo mi koupelnu postaví?

Vřele doporučujeme, svěřte práci jedné firmě. Copak byste si v kuchyňském studiu pořídili kuchyni a pak byste obeslali několik firem, aby Vám nacenili její montáž a Vy si pak vybrali tu nejlevnější? To by Vás asi ani nenapadlo. Vyberte si proto i pro stavbu koupelny raději studio, které Vám ji navrhlo a je schopno zaštítit i její realizaci. Máte záruku, že se jedná o řemeslníky, kteří s vybranými materiály o určité kvalitě pravidelně přicházejí do styku a umějí se k nim také adekvátně chovat, tzv. v rukavičkách. A to platí někdy i doslova, např. při finální kompletaci. Asi nechcete mít v koupelně ještě před prvním použitím poškrábané sklo sprchového koutu nebo baterie nebo odprýsknutou dlažbu od nářadí.

Ale na internetu jsme to našli levněji?

Tak běžte do toho, pokud si zvládnete koupelnu sestavit sami. Ale vsadím se, že ne. Proto jste asi přišli za koupelnovým specialistou nebo designérem. Ona totiž ta jedna levná věc, co jste našli na internetu k sobě potřebuje minimálně dva tři další komponenty, aby byla skutečně kompletní a fungovala. Levně pořídit ale nemusíte jen z pohodlí domova. Za nákupem si také můžete udělat výlet a vanu zajet koupit do Německa, baterie do Itálie, obklad do Španělska. Protože tam také možná pořídíte levněji. Ale co doprava? Jasně, můžete si půjčit dodávku, valník. A co záruční servis? S ním doma pak nepočítejte. Zpravidla pokud nemáte potvrzený český záruční list nebo nákupní doklad, tak lokální záruční servis zajišťovaný (a samozřejmě placený) distributorem pro ČR se Vás netýká. Alternativou levného nákupu je, že se s koupelnovým specialistou domluvíte na vypracování přesné specifikace navrženého vybavení a pak si ho nakoupíte, kde budete chtít. A pak začít cestovat a brouzdat po internetu a určitě pořídíte spoustu věcí výhodněji. Počítejte s tím, že každý eshop má jiné dodací lhůty a bude Vám posílat zboží v jiný den. A shromáždit vše může trvat i týdny. Kompletního vybavení i menší koupelny můžou být klidně dvě plné palety. Máte kde tento objem složit než začne samotná rekonstrukce? Pamatujte si také dobře, který šroubek jste od koho nakoupili pro případ, že bude potřeba něco reklamovat. A jestli nejste psychicky vybaveni tomuhle všemu čelit, prostě se spolehněte na koupelnový atelier, ať máte pouze jednu fakturu na celou koupelnu. A jeden závoz kompletního vybavení ve Vámi preferovaný den. A navíc bonus v podobě ušetřených peněz díky nižší sazbě dph, kterou Vám naopak může účtovat při prodeji koupelnové studio zajišťující a odpovídající za stavební realizaci přesně podle návrhu.

Na následujících dvou fotografiích vidíte instalaci sprchového odtokového kanálku z dvou různých koupelen realizovaných dle našeho návrhu. Všimněte si rozdílů mezi perfektně provedenými detaily na první fotografii a prací "řemeslníka", který získal stavební zakázku od investora pouze díky levnější cenové nabídce na druhé fotografii.

Precizní provedení: Dlažba i obklad je kolem kanálku seříznuta co nejpřesněji a nejblíže. Na rektifikované dlažbě i obkladech je dodržena všude stejná 1mm minimální spára, a to i v rozích a i tam, kde se v křížku potkávají čtyři dlaždice. Spádování ke kanálku je provedeno nejen zpředu, ale i z boků od stěny (vidíte diagonální spáru vedoucí k rohu kanálku). Silikon je aplikován pouze v rozích.

Tragické provedení: Dlažba kolem kanálku je "zubatá". Mezi kanálkem a obkladem na stěně je z nějakého důvodu 1cm zasilikovaná!! spára a silikonem je opatlaný celý obvod kanálku i rám sprchového koutu. Pochybuji zde o jakémkoli spádování ke kanálku, od stěny a z boků o tom nemůže být vůbec řeč. Dlažba na podlaze i obklad na stěně jsou položeny křivě s nenavazujícími spárami o velice variabilní šíři.