POJĎME BOŘIT MÝTY O ČESKÝCH KOUPELNÁCH ANEB NEJČASTĚJŠÍ KOUPELNOVÉ PROHŘEŠKY, SE KTERÝMI SE POTKÁVÁME - DÍL 2.

23.11.2021

Pokračování..

8. Kdo šetří, má víc vody i plnější peněženku - Když si bude napouštět jen polovinu vany a sprchovat se max.dvě minuty. Ale hlavně ten, kdo si pořídí splachování wc s dvěma tlačítky a nastavitelným množstvím použité vody (3 a 4,5l místo 6l). Ten, kdo si mezi baterii a sprchovou hadici dodatečně nainstaluje průtokové regulátory. Průtok se dá nastavit na 8, 10, 12 nebo 14 litrů za minutu. Obvykle totiž proteče sprchovou baterií při sprchování 25 litrů za minutu. A to je efekt, který určitě stojí za zvážení nejen ekologům a šetřílkům.

9. Vše za polovinu, aneb stojí vám to za to? - Jestli si troufnete vzít na bedra celou realizaci koupelny, pak vás asi zaujmou i některé lákavé nabídky internetových obchodů. Ale vězte, že ta jedna levná věc, co jste našli na internetu k sobě potřebuje minimálně další jeden dva komponenty, aby byla skutečně kompletní a fungovala. Proto jako variantu levného nákupu raději doporučuji domluvit se s koupelnovým specialistou na vypracování přesné specifikace, a teprve pak začít brouzdat po internetu. Jen počítejte s tím, že každý eshop má jiné dodací lhůty a bude Vám posílat zboží v jiný den. Shromáždit vše může trvat i týdny a kompletního vybavení budou být minimálně dvě plné palety. Pamatujte si také dobře, který šroubek jste od koho nakoupili pro případ, že bude potřeba něco reklamovat. A jestli nejste psychicky vybaveni tomuhle všemu čelit, raději se spolehněte na jednoho prodejce, ať máte pouze jednu fakturu na celou koupelnu. Tak lze také domluvit i jeden závoz kompletního vybavení ideálně ve vámi preferovaný den. Tip: Prodejce je vhodné porovnávat nejen dle celkové ceny, ale hlavně dle servisu.

10. Výběr realizační firmy, aneb jste opravdu tak bohatí?
Jak si vyberete stavební firmu pro realizaci Vaší koupelny? Spoléhejte jedině na reference osob, o kterých víte, že jsou stejně nároční jako vy. Chtějte vidět ukázky prací zdokumentovaných detailní profesionální fotografií. Na celkovém záběru se totiž může i špatně provedený interiér tvářit v pořádku. Pokud se se stavební firmou neshodnete předem na míře provedení detailu, může se výstavba proměnit v nikdy nekončící koloběh. Proto nabídkovou cenu hodnoťte až na posledním místě. Původně vyšší cenová nabídka může vyjít ve výsledku klidně levněji, když vše klapne podle plánu. Spolupráce s neprověřenou firmou Vás totiž může stát navíc čas (místo jednoho dvou tří měsíců klidně rok), všechno najednou trvá déle, objevují se "překvapivé" vícepráce, firma posílá na stavbu fušery, kteří Vám znehodnotí nakoupené vybavení a materiál (takže všechno znova rozkopat, odlepit, objednat nový materiál, znova si pročekat několikatýdenní dodací lhůty, a opět od začátku, atd). Na stavbě tak nakonec skončí i Vaše nervy. A po takové zkušenosti, už pravděpodobně nebudete chtít dlouho nic rekonstruovat ani stavět.

11. V jednoduchosti je krása, ale rohová vana to není. Přežitek přebubřelých 90.let, kdy se jednalo o rádoby demostraci luxusu. Ale všimněte si, až na takovou zase někde narazíte, co to ve skutečnosti udělalo s prostorem. V malé koupelně si v ní možná i čistí zuby, protože na nic jiného už moc prostoru nezbývá. A v o něco málo větší? Nezůstává tam někde mezi vanou a stěnou nějakých 15cm, které se nepodařilo zamaskovat lépe, než vytvořením mrtvého místa, kam se jistě dobře zajíždí mopem? Jak kreativně je obloženo čelo vany - širšími či užšími nalámanými plátky obkladu? Či je pro menší pracnost překryto jen vanovým plastovým krytem, jehož horní okraj se po čase libovolně vlní? Tu okraj vany přesahuje a tam zase zabíhá pod něj? V takovém případě není nad starou dobrou obdélníkovou vanu.

12. Sprchové vaničky z akrylátu 100x NE! - Nejen když se u vás doma vyskytují různé váhové kategorie. Houpající se nebo prošlápnutá vanička, odlepující se silikon, zatékající voda a znova rozkopat koupelnu? To jsou výsledky ledabylého řemeslného provedení i volby laciného materiálu. Investujte raději o pár tisíc víc rovnou do vaničky z umělého kamene, keramiky nebo smaltu než do pozdější nápravy škod. A máte vystaráne do doby, než se budete chtít pouštět do další změny koupelny, ale naprosto dobrovolně.

Chcete-li se ponořit více do samostudia navrhování koupelen, stáhněte si pro začátek zdarma Koupelnový slovníček pro designérky na https://bathacademy.cz/slovnicek.

Nechcete být na novou koupelnu sami? Napište nám.