POJĎME BOŘIT MÝTY O ČESKÝCH KOUPELNÁCH ANEB NEJČASTĚJŠÍ KOUPELNOVÉ PROHŘEŠKY, SE KTERÝMI SE POTKÁVÁME - DÍL1.

23.11.2021

Vize a sny výrobců koupelnového vybavení prezentovaných každoročně na scénách světového designu se postupně stávají skutečností. Ano, ta místnost, na které donedávna v interiéru vlastně tak moc nezáleželo, najednou nabývá na objemu a stává se čím dál více propracovaným centrem domácí pohody a relaxace.

Pokud se obracíte na architekta či designéra, který má s koupelnami své četné zkušenosti (ideálně se na ně specializuje), jistě vám takovou oázu všedního dne se vším všudy vykouzlí a vy se tak následujícím nedostatkům úspěšně vyhnete. Pak tento článek můžete v klidu přeskočit.

Ale.., pokud jste odhodláni se pustit do koupelnového dobrodužství sami a poslední koupelnu jste stavěli před 10, 15 nebo dokonce 20 lety.., rádi Vám poradíme alespoň prostřednictvím následujících řádků.

Zde jsou nejčastější nedokonalosti, se kterými se setkáváme v českých koupelnách. Většinou tam, kde se investoři stávají sami sobě designéry nebo vznikají v domech postavených na klíč díky tomu, že jim stavební firma nevěnuje dostatečnou pozornost. Ale vy teď máte příležitost se těmto koupelnovým přestupkům vyhnout.


1. Barevný výkřik, aneb jakou barvu obkladu zvolit (barvy) - Někdo by mohl říct, že v koupelně netráví mnoho času, jen tam ráno a večer proběhne. Dobře, ale přece pořád je to místnost, která je součástí jednoho domova, a proto by s ním také měla stylově korespondovat. Proto se nenechte polapit unifikovaným výběrem koupelnových supermarketů, kde po pravé straně táhne za oči koupelnová kóje rudá, oranžová, po levé straně se rozléhá zelená, za ní láká čokoládově hnědá. Ne, to váš interiér nepotřebuje. Nechci tím říct, že se máte vzdát svých oblíbených barev. To vůbec ne. Jen..hledejte inspiraci i jinde, s barvami se dá pracovat s mnohem větším citem a vkusem, než nám napovídají masoví prodejci. Myslete jako designér a dodržujte jednotný koncept interiéru i v koupelně.


2. Rovný rovného si hledá a malý formát do malé koupelny - NE nutně patří. Jakému stylu chcete vdechnout život? Retro, klasika, orient, eklekticismus? Pak kývám a jsem pro malý formát všemi deseti. Ale jestli vám někdo řekl, že velkoformátové obklady patří jen do velké koupelny? Hoďte to za hlavu. Jestli jste pocitově zvyklí na velikost 15x15, která vládla koupelnám v minulém století? Hoďte to za hlavu. Proč byste se měli jen kvůli menšímu prostoru vzdávat moderního vzhledu, minimálního množství spár a tím pádem větší hygieny a opticky jednolité plochy? Běžte si za svým a klidně si troufněte i na rektifikované formáty 60x60cm v celé koupelně od podlahy po stěny.

3. Vana nebo sprcha, to je oč tu běží - Prostě někdy nelze mít všechno, alespoň ne v koupelně 2x3m a méně. Pračka se sušičkou nebo dvojumyvadlo? Jen toaleta nebo i bidet? Radiator nebo vysoká skříňka? Ergonomická doporučení sice obejít můžete a někdy vám možná ani nic jiného nezbyde. Ale raději si dopřejte buď pohodlnou vanu (180x80cm už je ideální i pro pár) nebo opravdu prostorný sprchový kout (80x80 je opravdové minimum, raději přidejte, co to půjde).

4. Důvěřuj, ale prověřuj, aneb Kvalita a původ zařizovacích předmětů - Chápu, že laikovi se v obrovském množství značek, výrobců a prodejců koupelnového vybavení nelehko orientuje. Ale vězte, že jména jako Dafné, Viktoria ani Xenya rozhodně nedávají osvědčení evropští výrobci svým vodovodním bateriím. Nicméně v hobby marketech a u velkých prodejců s vlastní řadou baterií takové krásky možná potkáte. Nejde jen o životnost takového kousku, ale i o vaše zdraví, které bude následující léta ovlivňovat voda protékající baterií s možnými nežádoucími příměsi těžkých kovů v jejím mosazném těle. A jaké pak jsou asi pracovní podmínky při výrobě této levné neevropské baterie? jak ovlivňuje tamní životní prostředí? Jinými slovy, každý nákup je volba pro svět, ve kterém chceme žít.

5. Dvakrát řež a jednou spárořez - Zde se pozná, kdo stojí za návrhem a realizací koupelny - profík nebo amatér. Symetrie a průběžnost spár z podlahy na stěny, to jsou hlavní zaklínadla správného rozložení dlažby a obkladů v prostoru. Spárořez, jinými slovy kladečský plán začněte promýšlet až v okamžiku, kdy máte jasno o dispozičním řešení, kdy je původní stav zaměřen a 2d návrh nové koupelny okótován. Soustřeďte se na hlavní oblasti dění, umyvadlo, wc, sprcha, vstup, okno - spáry nechte probíhat osou zařizovacích předmětů a nebo umístěte předměty do osy obkladaček. Kreslete, zkoušejte, posouvejte mřížku spárožezu a hledejte oku nejvíce lahodící řešení - neexistuje jen jediné správné.

6. Kam s ní? - Předezdívku pro závěsné wc není nutné vždy přiznávat. Ano, obvyklá výška wc předezdívky je 120cm, šířka je 90cm a hloubka 15cm. Ale kde je řečeno, že když se rozhodnete pro moderní závěsnou variantu toalety, že se musíte smířit s kvádrem 120x90x15cm vycapeným někde na stěně vaší krásné nové koupelny? Stáhněte si třeba volnou verzi modelovacího programu SketchUp pro architekty a designéry a hrajte si s prostorem. Můžete třeba postavit celou falešnou stěnu a do ní zapustit odkládací niky, osvětlení nebo také vůbec nic. A nebo zjistěte, zda stávající hloubka stěny umožňuje i kdyby jen částečné zapuštění wc závěsného systému, což zase přinese další možnosti řešení.

7. Barvy duhy spárovačka má - Věřte nebo ne, ale při výběru spárovací hmoty je koupelnovému designérovi k dispozici celý vzorník barev. Proč tedy na každém rohu narážíme na koupelny, kde pravidelný rastr tvoří obkladačky s bílým rámečkem? Nevím. Ale pokud budete pracovat s velkými rektifikovanými formáty, je to pravděpodobně proto, abyste vytvořili jednolitou plochu s minimálními spárami (1-2mm). A tak je nejvhodnější barvou pro vyplnění spár barva co nejpodobnější barvě obkladu. Pokud váháte, zvolte raději tu tmavší - to platí hlavně pro podlahu. Nicméně výjimka potvrzuje pravidlo. Čarovat se dá i s kontrastní spárovací hmotou. PS: Pozor, při barevných pokusech zůstaňte raději u cementové klasiky. A epoxidové spárovací hmoty přenechte profíkům. Doporučujeme z vlastní zkušenosti.

Nechcete být na novou koupelnu sami? Napište nám.